יציבה – היא מדד חשוב לבריאות והתפתחות פיזי נכונה, מכוון שהיציבה הנכונה מספקת תנאים אופטימליים לתפקוד של כל האיברים ומערכות גוף. ליקויי יציבה חמורים, מפחיתים באופן משמעותי את רמת חיוניות של אדם ורמת כושר גופני בכל גיל.

יציבה תלויה לא רק במצב של עמוד השדרה, אלא גם במצב של השרירים הכופפים והפושטים של הגב, שעוזרים לשמור על יציבה הנכונה. התנאי הכרחי ליציבה תקינה הוא לא הכוח המוחלט של השרירים, אלא התפתחות המאוזנת שלהם וטונוס שרירים אופטימאלי. לפעמים לאנשים חזקים מאוד, המבצעים עבודה פיזית קשה באופן קבוע, או לאנשים שעושים תרגילי כוח לא נכון, עלולים להיות עיוותים קשים ועקמומיות של עמוד השדרה. זה קורה בגלל חוסר איזון בעומסים המופעלים שהביא לחלק מהשרירים שלהם להיות הרבה יותר חזקים מאשר אחרים. כתוצאה מזה הגב מוטה לכיוון של השרירים החזקים.

אבל בדרך כלל יציבה לא נכונה עלולה להופיע אצל אנשים המנהלים אורח חיים בלתי פעיל, וכמעט ללא פעילות גופנית או התעמלות. חוסר פעילות ספורטיבית גורם לכך שלשרירים הלא מפותחים “קשה להחזיק את עמוד השדרה”. אורח חיים בלתי פעיל וישיבה מרובה גורמים לעתים קרובות לגב כפוף או לעקמומיות של עמוד השדרה – עקמת.

העקומות טבעיות של עמוד השדרה 

עמוד השדרה במבט צידי

עמוד השדרה במבט צידי

יציבה. יציבה נכונה. ליקויי יציבה.

לפני שאנחנו מתחילים לדבר על ליקויי יציבה, בואו נגדיר מה היא היציבה הנכונה. בואו נדבר על מה זה יציבה תקינה במצב האידיאלי.

כפי שאתם יודעים, החוליות שלנו מסודרות בצורה אנכית אחד מעל השני, ויוצרות את עמוד השדרה. אם מסתכלים מאחור על גב של אדם בריא, בעל התפתחות נכונה, יכולים לראות שעמוד שדרה ישר.

עם זאת, אם מסתכלים על כל אדם מעל גיל 12 מהצד, אנחנו נראה שלעמוד השדרה יש עקומות טבעיות. במבט מהצד לעמוד השדרה בריאה יש צורת האות האנגלית :S באיזור הצווארי והמותני, הוא מכופף קדימה (כיפוף קדימה מציין במילה "לורדוזה"), ובאיזור בית החזה "בניגוד ללורודוזה" מכופף לאחור (מה שנקרא “קיפוזה").

יש "קיפוזה עצית" שנוצר על ידי העצה ועצם הזנב. כלומר, נוכחותם של שתי לורדוזות בבני האדם מאוזנת בנוכחות של קיפוזה חזית והעקומה העצית (קיפוזה עצית)

חוקרים מצאו, שמבנה של עמוד הדרה בצורת S אופטימלי מנקודת מבט של ביומכניקה – זה מאפשר לספוג את העומס "הצירי" על עמוד השדרה בצורה מושלמת בעת הליכה, ריצה, קפיצה ונשיאת משאות כבדים. אם עקומות טבעיות לא היו קיימות, "עומס הלם" בזמן כל התנועות האלה היה מוביל במהירות להרס של עמוד השדרה.

מדענים יכולים לספר עוד על מה צריכה להיות זווית המדויקת של כל עיקום בעמוד השדרה של האדם המושלם, אבל עלינו להבין שלכולנו יש תכונות אישיות – עקומות של אדם אחד בולטות יותר, ושל אחר בולטות פחות.

הדבר העיקרי הוא שהתכונות האישיות האלו לא יהפכו להיות פתולוגיות, ולליקויי יציבה אופיניים. וכאן אנחנו עוברים בהדרגה לנושא השיחה שלנו – ליקויי יציבה הנפוצים ביותר.

אבל קודם נעבור מבחן ליציבה נכונה.

בהמשך: ליקויי יציבה שכיחים