הורים רבים תוהים האם יוגה יכולה להועיל בגיל התבגרות. זוהי התקופה כאשר הגוף עובר שינויים משמעותיים: התפתחויות פיזיולוגיות שגורמות לשינויים חיצוניים, שינויים הורמונליים והפרת האיזון הרגשי. האם כדאי לבני נוער לתרגל יוגה, שמשפיעה על התרחשויות הפיזיולוגיות של הגוף ועל מצב הרגשי? ננסה במאמר זה לענות על השאלה הזו.

אנחנו חיים בעולם שבו זרימת המידע הולכת וגדלה, גודלת המהירות של האינטראקציה בחיים החברתיים, ותחומים מקצועיים
IMG_8172-copy2ואחרים. כדי להצליח, אנחנו חייבים להיות מסוגלים לעבד במהירות כמויות גדולות של מידע, לדעת להסיק מסקנות נכון, לקחת החלטות ועדיין לשמור על קור הרוח, רק מוח ונפש שלווים מסוגלים לבצע את כל זה. יחד עם זה מאוד חשוב לשמור על הגוף במצב בריא ויציב. אחרי הכל, בריאות טובה, גוף מפותח וחזק מהווים את הבסיס לפעילות שכלית ונפשית מוצלחות. בדרך כלל בני נוער מביאים עניין רב יותר בחוגים מאתגרים כמו קראטה, טיפוס הרים, וכו', בעוד שיוגה נחשבת כשיטה רגועה יותר. אבל זה לא אומר שבתרגול יוגה אפשר רק להירגע ולהרפות. להפך, בזמן התרגול של יוגה הגוף פעיל, אבל התודעה רגועה.

בגיל ההתבגרות, הגוף עובר שינויים משמעותיים, לעתים קרובות אי נוחות . בנים מובכים ומגושמים הופכים לגברים חזקים ובנות מתחילים להפוך לנשים יפות. שיעורי יוגה בתקופה זו עוזרים לווסת את המערכת ההורמונלית, לייצב את חילוף החומרים, עובדים על יציבה נכונה של הגוף ועיצוב הגוף. יוגה מתמקדת בכל המערכות והאיברים, מפעילה את כל השרירים, תורמת להתפתחות של מערכת השלד והשרירים בצורה נכונה, משפרת את זרימת הדם ועובדת על טיהור וריכוך של הנשימה. ומה שלא פחות חשוב, יחד עם התפתחות הגוף יש התפתחות של הקשב, הריכוז והמודעות, אשר משפיעים לטובה על הפעילות הלימודית היומיומית של בני הנוער.

ייחודיות של יוגה לבני נוער

בני נוער הם הכי זקוקים לפעילות ותנועה נמרצות. סיבה לכך היא גם פסיכולוגית. הם משתעממים מהר מאד מהפעילות המונוטונית, וגם קיים צורך פיזיולוגי. כן הפעילות הפיזית והתנועה הכרחיים בגיל הזה בגלל הישיבה המרובה מול כל מיני מסכים. ייחודיות של יוגה לבני נוער היא בדינמיות. תנועות דינמיות תורמות להפעלת מפרקים ושרירי ליבה שלא ידענו על קיומם בגוף, מביאות את הגוף מסגור לגוף משוחרר וגמיש יותר. יוגה יוצרת האיזון הנכון בין שיפור הכוח לשמירה על הגמישות. לדינמיות יש השפעה חיובית על המוח: מבטלת אדישות ותורמת להתגברות על המתחים והפחדים השונים. התנסות בתנועות חדשות תורמת להתפתחות של גמישות המוח. התרגול של יוגה מביא איזון, זריזות, גמישות, תפיסה חזותית, וגם עוזר לפתח את היכולת שליטה העצמית הנפשית והפיזית.

למרבה הצער, אין הרבה מרכזי יוגה שיכולים להציע שיעורי יוגה מיוחדים עבור בני נוער. יש קבוצת של יוגה לילדים שבני הנוער מסרבים ללכת אליהם, וקבוצות של מבוגרים שמשעממות ונראות לא מעניינות. עם כל זאת, אין סיבה לשכוח את היתרונות, והתועלות של תרגול יוגה. אפשר תמיד לבחור זרמים יותר דינמיים של יוגה כמן אשטנגה ויניאסה, פאוור יוגה (Power Yoga) וגם דרך חדשה לגלות יוגה – יוגה בערסל FlYoga.