בדיקת היציבה היא פשוטה מאוד – אתם יכולים לבדוק את היציבה של הילד שלכם ללא עזרה של רופאים. בעזרת הבדיקה ליציבה נכונה אתם יכולים לקבוע אם לילד שלכם יש סטיות משמעותיות בהתפתחות של הגב. לדוגמה, העקמומיות של עמוד השדרה (עקמת) או התפתחות קיפוזיס – מצב של גב כפוף, או בכלל לא – יציבה נכונה.

כדי לקבוע אם היציבה הנכונה צריכים קודם לבחון בעין את הילד העומד זקוף מהצד ומאחורה.

תמונה 1 - צפייה מאחורה

תמונה 1 – צפייה מאחורה

1. בדיקה ראשונית – צפייה מאחורה

בצפייה מאחורה תשימו לב על השכמות. הן צריכות להיות ממוקמות באופן סימטרי, באותו המרחק מעמוד השדרה, וצמודות לגוף (תמונה 1.1). סימטריה צריכה להיות גם בקפלי שומן באזור המותני וצווארי. תשימו לב על גובה של הכתפיים. האם כתף בצד אחד גבוהה מצד השני (תמונה 1.2).

מדד נוסף הוא רווח בין זרועות המונחות לאורך הגוף לבין המותן מצד ימין ומצד שמאל של הגוף (תמונה 1.3).

אם רווחים בשני צידי הגוף לא שווים, שכמות וקפלי שומן באזור מותני והצווארי לא סימטריים, זה מצביע על דרגות שונות של עקמת – עקמומיות של עמוד השדרה. עם זאת, אי-סימטריה קלה ניכרה במרבית האנשים – אנשים מאוזנים באופן אידאלי, כפי שאתם יודעים, לא קיימים.

תמונה 2 - צפייה מהצד

תמונה 2 – צפייה מהצד

 

עכשיו נצפה על הילד מהצד (תמונה 2).

בהתפתחות התקינה של אדם חזה צריך להיות מורם מעט, בטן אסופה, רגליים ישרות, ועקומות פיזיולוגיות של עמוד השדרה זורמות ומתונות.

בצפייה בילד שיש לו יציבה לקויה, ניתן לראות בקלות קמר מוגבר בחוליות החזה  – קיפוזיס המאופיין בנטיית כתפיים והראש לפנים. יש הרבה גורמים להתפתחות והחמרה של קיפוזיס: תורשתיים, התנהגותיים, פסיכולוגיים, מחלת שויירמן וכו׳. על זה נרחיב במאמר נפרד ״קיפוזיס. סיבות אפשריות לקיפוזיס.״ אבל  בדרך כלל קיפוזיס מתפתח ומחמיר במהלך צמיחה פעילה של השלד, בגילי 11-17 שנים.

בנוסף, אתם עלולים למצוא את לורדוזה מותנית מוגברת המתבטאת בקשת מותנית גדולה באזור הגב התחתון, עם בטן בולטת לפנים וישבן בולט לאחור. זה מתרחש לעתים קרובות בגלל השרירים החלשים המסובבים את האגן לאחור, שרירים קצרים מדי המסובבים את האגן לפנים. הליקוי הזה בולט מאד אצל ילדים רזים עם בטן בולטת.

תמונה 3 - צפייה בעת כפיפה לפנים

תמונה 3 – צפייה בעת כפיפה לפנים

2.  צפייה בעת כפיפה לפנים (תמונה 3).

בעת הצפייה אנו מבקשים מהילד או מבוגר להתכופף  קדימה ולנסות להגיע לרצפה עם ידיו. בדרך כלל, אדם אמור לגעת ברצפה עם קצות האצבעות שלו בקלות מבלי לכופף את הברכיים.

אם, תוך כדי כפיפה קדימה ובלי כיפוף הברכיים, הילד או מבוגר לא רק  נוגע ברצפה עם האצבעות שלו, אבל גם בקלות מניח כפות ידיים על הרצפה, זה בדרך כלל מצביע על גמישות יתר של מפרקים ועמוד השדרה. יכול להיות שהאדם משקיע יותר מדי זמן ותשומת לב בתרגילי מתיחה – וזה לא תמיד טוב.

לעומת זאת, אם בכפיפה קדימה ללא כיפוף הברכיים, ילד או מבוגר אינו מגיע עם קצות האצבעות שלו לרצפה יותר מ 10-15 סנטימטר, זה מראה על מקרה קיצוני אחר – מצב גופני ירוד, התכווצות שרירים כרונית של רגליים וגב; אולי אפילו – מחלת שויירמן (חוסר גמישות בשילוב עם קיפוזיס). כשמרחק בין האצבעות לרצפה גדול יותר מ- 30-40 סנטימטר, עבור אדם מתחת לגיל 45 שנים, דורש תשומת לב מיוחדת!

אחרי שקבעת את המרחק בין הרצפה והאצבעות, ממשיכים לבדוק  את הגב כשילד ממשיך לעמוד בגב כפוף. אתם יכולים בקלות לזהות את העקמומיות של עמוד השדרה (אם בכלל) לימין או לשמאל. כמו כן, אתם יכול להבחין בבירור אם שכמה אחד בולטת חזק יותר מהשנייה. כל אלו – סימנים של עקמת.

עוד מבחן אחד במצב כפוף לפנים. תוך כדי כפיפה קדימה אנו יכולים לשים לב אילו חלקים של עמוד השדרה אינם פעילים. אם העיקול הוא חלק אתם רואים קשת רציפה, אז הכל בסדר. אם יש חלק בגב עליון, שאינו רציף באופן מלא (כמו בתמונה השנייה), הוא סימן ברור לקיפוזיס.

תמונה 4 - בדיקת קיר

תמונה 4 – בדיקת קיר

3. שלב הסופי – הבדיקה ליד הקיר (תמונה 4).

בשלב זה, אנו מבקשים מהנבדק לעמוד עם גב אל הקיר כשכפות רגליים במרחק של כ-10-15 ס״מ ,ידיים לאורך הגוף ולהצמיד אל הקיר בנוסף לגב את הישבן וחלק אחורי של הראש.

לאדם עם יציבה נכונה לבצע בדיקה כזו לא תגרום לקשיים. אבל אדם עם גב כפוף וכתפיים שמוטות, ובמיוחד בני אדם  הסובלים ממחלת שויירמן, זה יהיה בעייתי לגעת בקיר עם חלק אחורי של הראש , ולא לנתק מקיר או העקב, או הישבן. אפילו עוד יותר קשה יהיה אם, בנוסף, נבקש להצמיד הכתפיים אל הקיר. לילד או מבוגר עם גב כפוף זה יהיה משימה בלתי אפשרית. העובדה שהנבדק מתקשה להצמיד לקיר הכתפיים וראש, מראה לנו על הנוכחות של קיפוזיס. השאילה היא האם קיפוזיס מבני או תפקודי.

בסופה של הבדיקה בעמידה ישרה ליד הקיר נשים לב למרחק בין גב התחתון של הנבדק והקיר. במצב הנורמטיבי, רק כף היד הצמודה לקיר יכולה להיכנס.

אם המרחק הוא גדול מדי, זאת אומרת כף היד עוברת מאוד בקלות, ועדיין קיים פער, זה מראה על לורדוזה מוגזמת שזהו ליקוי יציבה הכולל קמר מותני מוגזם, עם סימנים נוספים כמו בטן בולטת לפנים וישבן בולט לאחור.

לקרוא על יציבה. יציבה נכונה. ליקויי יציבה.